We wtorek 10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Wzroku w ramach projektu "KAŻDY INNY WSZYSCY RÓWNI". Dzień ten był pełen wrażeń zmysłowych, ponieważ uczniowie klasy ósmej zaprosili swoich młodszych kolegów z klas I - III do Ogrodów sensorycznych, które z wielkim staraniem i pełnym zaangażowaniem urządzili w swojej klasie. Każdy z uczestników projektu mógł doświadczyć - jak to jest, gdy jeden z naszych zmysłów - wzrok, zawodzi i wytężyć trzeba inne: dotyk, węch, słuch, czy smak. Jak wiadomo prawidłowa percepcja wzrokowa umożliwia nabywanie umiejętności poznawczych i eksplorowanie świata i kształtuje się ona poprzez ruch, ponieważ na prawidłowe ruchy oczu oddziałują układ przedsionkowy i propriocepcję.
Jak poradzić sobie w nowym otoczeniu bez pomocy wzroku. W całkowitych ciemnościach, z opaską na oczach, pod bacznym okiem wspaniałych przewodników po świecie ciemności, dzieci przechodziły ścieżkę na której dotykiem badały przeróżne przedmioty, węchem rozpoznawały zapachy, słuchem dochodzące odgłosy. Miały też okazję dowiedzieć się jak wygląda Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla dzieci niewidomych w Laskach i jak uczniowie przygotowują się do samodzielnego życia w świecie. Te zupełnie nowe doznania zmysłowe być może otworzyły oczy uczestników projektu na poważny problem. Wszak wiadomo, że oczy są najdelikatniejszą i najcenniejszą częścią naszego ciała i trzeba o nie dbać. Podczas poznawania świata zmysłami był z nami terapeuta Integracji sensorycznej- pani, która na co dzień prowadzi zajęcia terapii sensorycznej w naszej placówce. Były to niezapomniane chwile, pełne stymulacji układu nerwowego , dostarczania bodźców, które pozytywnie wpływają na koncentrację, pamięć i aktywność fizyczną naszych uczniów.
{gallery}wzrok{/gallery}
W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła będzie brała udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjno – Społecznym „Każdy inny – wszyscy równi”. Jest to już II edycja projektu, którego celem jest uwrażliwianie uczniów na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a także rozwijanie empatii i tolerancji wobec tych osób. Istotą tego projektu jest również przygotowanie do współuczestniczenia z osobami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w życiu. Projekt został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki. W ramach projektu, w ciągu roku szkolnego, podejmowane będą różnorodne działania. Mamy nadzieję, że udział w projekcie będzie niezapomnianą przygodą dla wszystkich uczestników.
W zakładce znajdują się efekty pracy zdalnej z uczniami. Dzięki fotografiom nadesłanym przez rodziców chcemy udowodnić, że nauka na odległość, choć nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z dziećmi, również może być bardzo ciekawa i efektywna. Pragniemy też, aby nie była żmudnym i stresującym obowiązkiem, ale radosnym i przyjemnym wyzwaniem, dlatego prócz klasycznych zadań dotyczących materiałów z programu nauczania nauczyciele zachęcają dzieci do poszerzania swoich zainteresowań.
Dnia 5.10.2017r. odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego „Jesień słowem malowana”. Do konkursu przystąpili chętni uczniowie, którzy zaprezentowali jeden wybrany przez siebie utwór w tematyce jesiennej. Przy ocenie komisja brała pod uwagę następujące kryteria: dobór tematyczny wiersza, pamięciowe opanowanie tekstu, interpretację tekstu, ogólne wrażenie artystyczne.
W wyniku eliminacji szkolnych do etapu gminnego zakwalifikowały się dwie uczennice naszej szkoły:
Inga Prażuch – uczennica kl. III b
Dorota Blicharz – uczennica kl. IV
Wszystkim wykonawcom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie!