I JSP w TVP

tvpW dniu 29 marca uczniowie klasy III wraz z wychowawcą i dyrekcją szkołyz wielką przyjemnością odpowiedzieli na zaproszenie skierowane do naszej szkoły od redakcji  telewizyjnego programu dla dzieci „Ziarno” i odwiedzili siedzibę Telewizji Polskiej S.A. mieszczącą się na ul. Jana Pawła Woronicza w Warszawie.

Na początku zwiedzania na uczniów czekało trochę teorii oraz krótka lekcja na temat historii Telewizji Polskiej. Pan dźwiękowiec uświadomił wszystkim znaczenie dźwięku w telewizji, pokazał pomieszczeniemontażowe programów telewizyjnych, w którym montuje się dźwięk, obraz i światło.

Wiele radości sprawił również pobyt w studiu, gdzie nagrywany jest program „Dzień dobry Polsko” oraz „Pytania na śniadanie”. Miło było zasiąść na kanapie, gdzie na co dzień prowadzący program rozmawiają ze swoimi gośćmi, czy też stanąć przed blatem kuchennym, na którym powstają podczas programu pyszne potrawy. Tam rzeczywiście wszystko jest prawdziwe! Zioła w doniczkach pachną, a na półkach najprawdziwsze produkty.

Ale to jeszcze nie koniec! Czekała nas wizyta w Studiu 5 gdzie trwały nagrania do programu dla dzieci Ziarno. Mieliśmy okazję poznać autorkę i scenarzystkę  programu Panią Lidię Lasota, oraz reżysera programu aktora Pana Józefa Mikę. Na planie spotkaliśmy również zaprzyjaźnioną z naszą szkołą aktorkę Panią Aldonę Orman.To właśnie tutaj dzieci przekonały się, jak trudna jest praca aktora, oraz jak wiele wysiłku trzeba włożyć przy powtarzaniu kilka razy tych samych kwestii, aby w końcu uzyskać zadowalający efekt. Obserwacja przebiegu nagrania była tak zajmująca, że z żalem opuszczano studio, gdzie pracowała ekipa. Ogromne wrażenie na naszych uczniach zrobił magazyn kostiumów oraz magazyn rekwizytów. Jeszcze nigdy nie widzieliśmy tyle przepięknych i różnorodnych strojów w jednym miejscu. Na koniec udaliśmy się do nowego gmachu, gdzie mieści się muzeum TVP, a w nim m.in.  najstarsze kamery telewizyjne, pierwsze scenografie, legendarne postacie z bajek i programów dla dzieci tj. Kulfon i Monika, Jacek i Agatka itp.

Uczniowie zapewne poszerzyli swoją wiedzę i zaspokoili ciekawość dotyczącą pracy

w telewizji. Było to bardzo interesujące doświadczenie. TVP to prawdziwa magia, za którą kryje się jednak rzetelna wiedza i kreatywność ludzi wielu zawodów

Kto wie, może za kilka lat uczniowie I Językowej Szkoły Podstawowej „Language”, zainspirowani wycieczką, zajmą się pracą naukową lub znajdą swoje życiowe powołanie w telewizji?